Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت
blogsaz :: آندزین لابرادوریت
آندزین لابرادوریت
بازدید: 0
تاريخ : 1402/07/19

آندزین لابرادوریت و کاربردهای آن

آندزین لابرادوریت اولین بار در سال 2003 مشاهده شد و به این خاطر سنگ جواهری نسبتا جدید محسوب می شود.
این سنگ معمولا به رنگ های نارنجی قرمز با رگه های سبز و زرد یافت می شود. خواص عقیق یمنی آنچه این سنگ را از سایر سنگ های قیمتی متفاوت می سازد، زرق و برق فلزی و درخشندگی ضعیف که با عنوان labradorescence شناخته می شود، می باشد.
حالت رنگین کمانی امکان وقوع گستره ی رنگی وسیعی را در آنذزین لابرادوریت با توجه به زاویه ی دید فراهم می سازد.
این سنگ هنوز هم برای بسیاری از مردم نسبتا ناشناخته است، و اختلافات بسیاری بر سر خاستگاه آن به وجود آمده بود.
اشکال کار با آندزین لابرادوریت در این بود که در ابتدا بدون نمایش مناسب رنگی معامله می شد.
خاستگاه سنگ جواهر نیز در زمانی که برای اولین بار به صورت عمومی معرفی شد، بسیار اسرار آمیز بود.
این جواهر ابتدا با نام« Andesine» خرید و فروش می شد، در این هنگام این سنگ در کوه های آند آمریکای جنوبی یافت می شد.
بعد از معرفی آن به بازار جواهرات بین المللی، مشخص شد که «andesine» در واقع «andesine» نبوده است.

در عوض، مشخص شد که نوع تغییر رنگ یافته ی لابرادوریت است.
پس از کشف ترکیب شیمیایی و خواستگاه آندزین، نام «آندزین» به نظر بسیار گمراه کننده بود.
به منظور حل این مشکل، «آندزین» بعدها به «آندزین لابرادوریت» تغییر نام یافت.
این نام تجاری به طور گسترده پذیرفته شد، اما اغلب آن را تنها به نام «آندزین»، و همچنین «لابرادوریت قرمز»، «سنگ خورشید کنگو» و اصطلاح عمومی «فلدسپار قرمز» می شناختند.

 

تشخیص آندزین لابرادوریت

ساختار شیمیایی آندزین لابرادوریت ترکیبی از لابرادوریت و اندزین (آلبیت و انوریت) می باشد. گرچه آندزین و لابرادوریت ترکیبات شیمیایی مشابه ای دارند، هر یک از آنها به نحوی متفاوت تعریف شده اند. تشخیص آندزین – لابرادوریت برای تایید نسبت ترکیب نیازمند آزمایشاتی است. معمولا آندزین-لابرادوریت از دیگر سنگ های جواهر با ویژگی های مشابه با اثر رنگین کمانی کم که منجر به درخشش متالیک می شود، وجه تمایز دارد. آندزین- لابرادوریت همانند سنگ خورشیدی ناسرگی های براق و فلزی ندارد، اما در عوض معمولا حاوی ناسرگی های سوزنی شکل روتیل است. بر خلاف بسیاری از بدلیجات، رنگ های متالیک تنها از طریق درخشندگی قابل مشاهده است. آندزین-لابرادوریت به راحتی از لابرادوریت، به واسطه ی رنگ های روشن تر قابل تشخیص است. لابراتوریت طبیعی معمولا خاکستری مات، تیره و دودی است، در حالی که آندزین-لابرادوریت رنگ قرمز تر و نارنجی تری دارد.

منابع و خاستگاه سنگ جواهر آندزین- لابرادوریت

خاستگاه آندزین-لابرادوریت نامشخص بوده و سبب بحث و گفتگوهای بسیاری شده است. در اوایل دهه ی 2000 اعتقاد بر این بود که آندوزین- لابرادوریت اولین بار در کنگو کشف شد و بعد ها در چین، مغولستان، تبت و سپس جنوب هند نیز یافت شد. مواد معدنی سیلیکات آندزین در واقع در کوه های آند اکوادور کشف شد، و لابرادوریت نیز که سیلیکات است، ابتدا در لابرادور کانادا کشف شد. از آنجایی که آندزین-لابرادوریت ترکیب شیمیایی مشابه به هر دو را داراست، خاستگاه آن می تواند کوه های آند آمریکای جنوبی و کانادا باشد. با این حال، موقعیت حقیقی لابرادوریت که از آنجا تا آندزین-لابرادوریت ایجاد کند، هنوز نامشخص است.

 https://chaav.ir/about-us

رنگ آندوزین-لابرادوریت

آندزین-لابرادوریت اغلب قرمز مایل به زرد با رگه های سبز و زرد می باشد. رنگها از قرمز تا قرمز عسلی، زرد تا نارنجی و از کهربایی تا شامپاینی یا سبز متفاوت است. آندزین-لابرادوریت هنگامی که از زوایای مختلف دیده می شود، زرق و برق متالیک نیز دارد. زرق و برق رنگین کمانی با لابرادوریت قابل مقایسه است. از طریق پراکندگی مشبک، لابرادوریت زرد رنگ به آندزین-لابرادوریت قرمز تبدیل می شود.

 

https://chaav.ir/about-us