Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت
blogsaz :: کاشت دندان بدون ایمپلنت
کاشت دندان بدون ایمپلنت
بازدید: 0
تاريخ : 1402/11/16

بهترین جایگزین برای ایمپلنت های دندانی چیست؟

در ادامه بهترین گزینه های جایگزین برای ایمپلنت دندان آورده شده است: 

۱- بریج های دندانی

بریج دندان زمانی توصیه می شود که بیمار یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشد.کامپوزیت دندان در رشت  دندان جایگزین توسط روکش های دندانی از دو طرف دندان از دست رفته پشتیبانی می شود. بریج های دندانی کاملاً در دهان شما ثابت و بدون حرکت قرار می گیرند. بریج ها به بیرون نمی لغزند یا شل نمی شوند. این جایگزین های ایمپلنت به شما این امکان را می دهند به راحتی صحبت کنید و غذا بخورید.

بریج های دندان، طبیعی به نظر رسیده و به راحتی تمیز و نگهداری می شوند. همچنین روکش های دندانی روی دندان های مجاور از آسیب دیدگی و خارج شدن آنها از موقعیت جلوگیری می کند. با این حال، برای حمایت از بریج دندان باید دندان های مجاور قوی و سالم داشته باشید.

بریج جایگزین مناسبی نسبت به ایمپلنت است. بریج های دندانی ارزان تر بوده و نیازی به جراحی ندارد، اما ماندگاری آن نیز بالا نیست. همانطور که می توانید تصور کنید، بریج گاهی اوقات در اثر غذاهای سفت و جویدن به مرور زمان شل، خرد یا شکسته می شود.

همچنین در صورت دریافت بریج دندان، باید لثه های فرد هر چند وقت معاینه شوند زیرا دهان شما به طور طبیعی دندان جدید را بدون ایمپلنت تشخیص نمی دهد. تمیز نگه داشتن دهان و مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن کمک زیادی به حفظ سلامت بریج ها می کند. 

۲- پروتزهای جزئی یا کامل دهان

وقتی ایمپلنت ها و روکش ها آنطور که می خواهید لبخندتان را بهبود نمی بخشند، پروتزهای مصنوعی ممکن است برای شما خوب باشند. پروتزها مجموعه‌ای کامل یا جزئی از جایگزین‌های دندان از دست رفته هستند که روی لثه‌ها قرار می‌گیرند. ظاهر آنها مشابه دندان‌های معمولی و طبیعی است. پروتزهای مصنوعی را اغلب افراد مسن استفاده می کنند. اما مزایای بسیاری برای همه در تمامی سنین دارد.

پروتزهای مصنوعی احساسی مشابه با دندان های واقعی هنگام تماس با زبان، گونه ها و لب ها ساخته می شوند. می‌توان آن‌ها را سفارشی ساخت تا کاملاً در دهان شما قرار بگیرند، به طوری که شما و هر کسی که لبخند شما را می‌بیند، نتواند تفاوت را تشخیص دهد.

پروتز یک گزینه مناسب به جای ایمپلنت است که ظاهری طبیعی و راحت به دندان ها می دهد. این دندان ها را می توانید به آسانی جا به جا کنید. با توجه به تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند، می توانید پروتزهای کامل و پروتز جزئی را سفارش دهید.

پروتزها معمولاً بسیار مقرون به صرفه تر از ایمپلنت ها یا بریج های دندانی هستند. اما به دلیل اینکه دوام زیادی ندارند مجبور خواهید بود در طول سال ها آنها را تعویض کنید. همانطور که دهان تغییر می کند و دندان هایتان جابجا می شود، دندان مصنوعی شما نیز نیاز به تعویض دارد.

  • پروتزهای جزئی

از یک تا چند دندان از دست داده را می توانید با این پروتز ها جایگزین کنید. برای فک بالا و پایین مناسب هستند. این پروتز ها دارای پایه هایی به رنگ لثه هستند که دندان های جایگزین را نگه داشته و به دندان های نگهدارنده شما متصل می شوند. گاهی اوقات، ممکن است برای اطمینان از مناسب بودن پروتزها، روکش روی دندان های تکیه گاه و نگهدارنده نیاز باشد. 

  • پروتز کامل

اگر تمام دندان‌های خود را به دلیل پوسیدگی، عفونت، درد یا سایر مشکلات دندانی کشیده و از دست داده اید، پروتز کامل برای شما مناسب است. پروتز کامل بالایی با ایجاد مهر و موم با برجستگی های استخوانی کام و لثه ها در جای خود نگه داشته می شوند. در حالی که پروتز کامل تحتانی توسط ایمپلنت های دندانی (لنگر) در جای خود ثابت می مانند.

  • پروتزهای ایمپلنت شده

علاوه بر پروتزهای گفته شده می‌توانید یک پروتز با پایه ایمپلنت استفاده کنید. برای افرادی که تمایل دارند عملکرد بایت خود را بهبود بخشند و دندان های مصنوعی کاملا ثابتی داشته باشند مناسب است. این پروتزها بسیار کاربردی هستند. ایمپلنت ها از این پروتز ها حمایت می کنند. برای استفاده از این مدل پروتز ها باید استخوان فک سالمی داشته باشید. 

اگر چندین دندان از دست رفته دارید، بریج با ایمپلنت توصیه می شود. دندان های از دست رفته توسط دندان هایی که با ایمپلنت در جای خود نگه داشته می شوند، حمایت می شوند. این پل ها در حالی که سلامت و عملکرد دهان و دندان شما را افزایش می دهند، ظاهری زیبا و طبیعی به شما می دهند.

۳- پل یا بریج های رزین باند

بریج های رزین باند مانند بریج های دندانی هستند و عملکرد و حسی شبیه به دندان های طبیعی دارند. تنها تفاوت این است که دندان مصنوعی به جای استفاده از دندان های مجاور، با رزین چسبانده می شود. رزین در پشت دندان ها قرار می گیرد تا دندان مصنوعی را در موقعیت خود نگه دارد. این روش کمتر تهاجمی است و در صورت لزوم می توان آن را تعویض کرد.

۴- فلیپر دندان

فلیپر یک پروتز جزئی موقت با ظاهر طبیعی است که در جای دندان خالی قرار می گیرد. برای ثابت کردن این دندان ها آنها را به کام دهان یا مکش سقف متکی می کنند. این مدل از جایگزین های ایمپلنت مانع جا به جایی و تکان خوردن دندان ها می شوند. همچنین نیازی به گیره های فلزی نداشته و به راحتی قابل استفاده هستند. اما در نظر داشته باشید که روشی دائمی نیستند.

۵- پل دندانی مریلند

به جای آماده سازی دندان های مجاور برای روکش با این بریج، دندان مصنوعی جدید با بال های کوچک در دو طرف ساخته می شود. بال ها پس از آماده شدن برای تاج خود به دندان های مجاور متصل می شوند.

یکی از مزایای اصلی انتخاب بریج مریلند این است که احتمالاً نیازی به تزریق بی حس کننده یا نووکائین نیست زیرا ساختار دندان های مجاور دست نخورده باقی مانده است.

راه های چسباندن دندان مصنوعی به دهان

راه های مختلفی برای چسباندن دندان مصنوعی به دهان یا دندان های موجود وجود دارد. گاهی اوقات فقط فکر می کنیم که چسب و ساکشن می تواند دندان مصنوعی را در جای خود نگه دارد. اما امروزه پروتزهای قفلی وجود دارند که از روکش برای قفل شدن در جای خود و پروتزهای مغناطیسی استفاده می کنند.

بیماران می توانند به سرعت این پروتزهای مصنوعی را برای تمیز کردن از دهان بیرون آورده و به راحتی در جای خود قرار دهند. در دراز مدت، این پروتز های پیشرفته می توانند راه حل بسیار راحت تر نسبت به سایر دندان های مصنوعی باشند زیرا درد یا ناراحتی کمتری ایجاد می کنند.

اگر برای دندان ها هیچ کاری انجام ندهیم چه اتفاقی می افتد؟

سوالی که تقریباً همیشه از دندانپزشکان پرسیده می شود این است که اگر هیچ کاری انجام ندهیم چه می شود؟ گاهی اوقات ممکن است بخواهید از رفتن به دندانپزشک برای پرداخت هزینه بالای درمان اجتناب کنید. اما، وقتی مشکلات دندان خود را نادیده می گیرید، جایگزین های بسیار گران تر و درمان های دشوار تر را مجبور می شوید انتخاب کنید.

اگر یک حفره یا عفونت درمان نشود، باعث درد شده و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد و می تواند هزینه بسیار زیادی را به شما تحمیل کند.